Medicijn
Firma Mes
Medicijn is een prikkelend en meeslepend theaterstuk van Firma Mes, waarin twee verhaallijnen samenkomen: een persoonlijk liefdesverhaal en een onderzoek naar de farmaceutische industrie.
Het begint bij Jeffrey, een jonge man die in 1999 hoort dat hij hepatitis C heeft. Vanaf dat moment verandert zijn leven. Hij wordt steeds zieker en hoopt op een medicijn dat hem kan genezen. Tegelijk ontwikkelt zich zijn relatie met Max, zijn partner die hem liefdevol bijstaat. Hun verhaal is eerlijk, intiem en aangrijpend.
Tegenover dit persoonlijke verhaal staat het grotere plaatje: de wereld achter het medicijn. Firma Mes en schrijver Maurits de Bruijn spraken met mensen uit de hele keten van medicijnontwikkeling. Van laboranten en artsen tot investeerders en beleidsmakers. Deze gesprekken vormen de basis voor de scènes waarin we zien hoe een werkend medicijn niet meteen voor iedereen beschikbaar is. Het gaat over geld, macht en keuzes. Over idealen en belangen.
In 2014 komt er een medicijn op de markt dat Jeffrey zou kunnen genezen. Maar het is ontzettend duur. De vraag dringt zich op: hoeveel mag een mensenleven kosten? Wie beslist daarover? En komt het medicijn op tijd?
Firma Mes staat bekend om documentair theater dat gesloten werelden opent. Eerder maakten ze voorstellingen over diplomatie en ambtenarij. Met Medicijn richten ze hun blik op de gezondheidszorg. De voorstelling is een mix van fictie en werkelijkheid, met livemuziek van Marc Alberto en de scherpe humor die kenmerkend is voor het gezelschap.
Medicijn is geen simpel pamflet. Het is een gelaagde voorstelling die je aan het denken zet. Je kijkt niet alleen naar een indringend verhaal over liefde en ziekte, maar ook naar hoe onze maatschappij omgaat met gezondheid en geld.
De tekst is geschreven door Maurits de Bruijn, bekend van de podcast En niemand bleef onaangeraakt en zijn roman Man maakt stuk, die op de shortlist stond van de Libris Literatuur Prijs 2025. De regie is in handen van Thomas Schoots, met in de cast onder anderen Daan van Dijsseldonk en Lindertje Mans.
Medicijn laat je met andere ogen kijken naar de wereld van medicijnen. Het is een voorstelling die raakt, vragen oproept en lang blijft nazinderen.